Poznaj prawdę – mroczna strona DJingu.
Z reguły tak jest, że każdą nową rzeczą człowiek jest zafascynowany. Podobnie jak podczas stanu zakochania. Jesteś zauroczony drugą osobą i niekoniecznie zauważasz wady drugiej osoby. Lub ten stan początkowej euforii przysłania Ci nieco oczy.
Podobnie jest z djingiem. Na początku ekscytacja i zafascynowanie tym zajęciem sprawia, że niekoniecznie patrzysz na tę profesję w rozsądny sposób.
Nie będę dzisiaj narzekał ani wylewał jakiś frustracji. Chcę Ci uzmysłowić, że profesja dja jak każde inne zajęcie ma swoje zalety i wady. Pozwól, że dzisiaj przedstawię Ci wady tego zajęcia. A dokładnie 5 wad, które wiążą się z profesją dja.
Zacznę od wykluczenia społecznego.
Będąc djem będziesz prowadzić imprezy w każdy piątek, świątek, sobotę i niedzielę. Może dojść do takiej sytuacji, że rodzina i Twoi najbliżsi zapomną już jak wyglądasz, ponieważ nie stawiasz się na żadną imprezę rodzinną, która z reguły odbywa się w weekend, bo Ty jesteś na robocie.
Znajomi, przyjaciele zapraszają Cię na imprezę, urodziny, ognisko, spotkanie, które z reguły organizuje się w weekend. Ty jednak musisz odmówić, bo masz robotę.
Odmówisz im raz, drugi, być może trzeci i dojdzie do takiej sytuacji, że przestaną Cię już w ogóle zapraszać, bo będą zakładać z góry, że pewnie jesteś na robocie.
Druga wada tego zajęcia to awarie sprzętowe. DJ pracuje na urządzeniach elektronicznych. A jak to z elektroniką bywa przytrafia się złośliwość rzeczy martwych, czyli awarie mogą się pojawić w najmniej oczekiwanym momencie.
Cała prawda o sprzęcie (sprzedawcy Ci tego nie powiedzą)
Sprzęt się zawiesi podczas odtwarzania muzyki, na odtwarzaczu wyskoczy jakiś error, nośnik z którego odtwarzasz muzykę się zatnie, płyta Cd przestanie się odtwarzać, igła gramofonowa przeskoczy na płycie winylowej itp.
Zagrożeń i awarii sprzętowych może być wiele i gdy wystąpią to serce Ci stanie z przerażenia, zwłaszcza, gdy to się wydarzy przy pełnym parkiecie rozbawionych ludzi.
DJ pracuje w nocy, a śpi w dzień. Chcesz w dzień odespać nocną imprezę, a cały świat funkcjonuje i niekoniecznie pozwoli Ci tak bezproblemowo spać. A Ty musisz odpocząć, zregenerować się bo przed Tobą kolejny występ. I jak żyć?
Jak odespać nocną imprezę w dzień
W sytuacji, gdy będziesz już profesjonalnym DJem i będziesz mieć wszystkie weekendy, święta i inne okazje obłożone występami to czeka Cię mało spania, a dużo funkcjonowania.
Jeśli lubisz spać to musisz się nastawić, że pomiędzy występami za wiele nie pośpisz, a musisz być dyspozycyjny i nikogo nie będzie obchodzić, że się nie wyspałeś, albo nie masz siły.
Jak szybko zregenerować się po imprezie
DJ prowadzi imprezy, na których się bawią przeróżni ludzi w różnym to wieku.
Będąc na przykład djem mobilnym, będziesz prowadził imprezy okolicznościowe. Nadejdą święta i ktoś sobie wymyśli, że zrobi imprezę urodzinową w tym dniu. Albo spotkanie rodzinne w święta połączone z jakąś okazją i do tego z djem.
Zamówią Cię do poprowadzenia takiej imprezy i Ty zamiast święta spędzić przy rodzinnym stole z najbliższymi będziesz przebywał z jakąś obcą rodziną, z którą być może niekoniecznie chciałbyś spędzić ten świąteczny czas.
Natomiast będąc djem klubowym to w jeśli jesteś w wieku 18-20 lat to prowadząc imprezę w klubie przychodzą ludzie w podobnym wieku, czyli Twoi rówieśnicy. Świetnie się czujesz w ich towarzystwie, bo jesteście w podobnym wieku, nadajecie na tych samych falach i niekiedy nawet rozumiecie się bez słów.
Teraz wyobraź sobie, że jesteś rezydentem w klubie i masz 40 albo 45 lat. Do klubu zaczyna napływać nowe pokolenie w wieku 16, 18, może 20 lat.
Ty jako 40to latek jesteś już na nieco innym poziomie muzyczny z innym doświadczeniem muzycznym, a niżeli nowe pokolenia napływające do klubu, w którym prowadzisz imprezę.
I zaczynasz się zastanawiać okey robię to co kocham, jednak przebywam z ludźmi, z którymi być może nie do końca chciałbym przebywać i myślisz sobie co ja tutaj robię?
Podobnie jest ze wszystkimi okazjami w ciągu roku. Mam na myśli sztampowe okazja, które pojawiają się, każdego roku typu sylwester, andrzejki, walentynki, karnawał itp.
Rok kalendarzowy DJa
Jak dojdziesz do poziomu mistrzowskiego i profesją dja będziesz się zajmował na poziomie profesjonalnym to wszystkie okazje pojawiające się w ciągu roku będziesz w pracy.
To nie będzie tak, że sobie odpuścisz na przykład poprowadzenie zabawy sylwestrowej, bo chcesz sylwestra spędzić z żoną.
Będąc profesjonalnym djem będziesz miał koszty stałe takie jak ZUS, księgowy, utrzymanie sprzętu czy kupowanie muzyki i rzadko kiedy będziesz mógł sobie odpuścić prowadzenie jakiejś imprezy, bo to będzie się wiązać z tym, że nie zarobisz, a koszty są i będą.
Potrzeba czasu, żeby zrozumieć i doświadczyć tych wad, które Ci dzisiaj wymieniłem. Mam nadzieję, że nie odstraszyłem Cię i nie zniechęciłem Cię od tego, aby zostać DJem. Nie oto mi chodziło.
Bardziej chciałem Ci przedstawić jak to wygląda od kuchni, żebyś miał na uwadze, że zawód dja ma również mroczną stronę. To tak jak ze wszystkim. Nic nie jest idealne i każde zajęcie ma jakieś swoje wady, kwestia uświadomić sobie o ich istnieniu i to zaakceptować.
Polub na Facebook
SUBSKRYBUJ kanał, a nic Cię nie ominie
Niedostępna dotąd w internecie wiedza o tym jak zostać DJem dostępna TU