Wpadka na imprezie? Co zrobić


Różne sytuacje mogą się przytrafić. Jako DJ musisz być na to przygotowany/a

Podam Ci kilka sytuacji jakie mi się przytrafiły i w momencie ich pojawienia naprawdę serce zaczęło mocniej bić.

DJ jest to profesja, która pracuje ze sprzętem. Od zawsze był związany z elektroniką i urządzeniami, które w każdej chwili mogą zaszwankować.

Poza awariami dochodzą jeszcze błędy ludzkie. Przecież nikt nie jest robotem i każdemu się może przytrafić chwila słabości.

Zwłaszcza na początku swojej drogi do zostania DJem podczas pierwszych występów towarzyszy wiele emocji i stresu, ponieważ chce się wypaść jak najlepiej.

To właśnie w takich momentach zazwyczaj przytrafia się coś niemiłego lub zaskakującego.

Jeden z moich pierwszych występów na żywo. Jestem w pełni pochłonięty miksowaniem muzyki, aby wszystko wyszło jak trzeba. Ustawiam prędkość utworu, aby dokonać przejścia.

Z odtwarzacza leci utwór na salę, drugi kanał mam wyciszony, ponieważ na słuchawkach ustawiam prędkość. Wszystko już mam gotowe i dopięte na ostatni guzik, aby zacząć miksowanie.

Nadchodzi moment wciśnięcia play na odtwarzaczu. No i wcisnąłem… Tylko, że nie na tym odtwarzaczu co trzeba… Czyli zatrzymałem utwór, który leciał na Sali zamiast uruchomić utwór, który chcę zgrać i klops…

Kiedyś przez nieuwagę nie włączyłem funkcji AUTO CUE na odtwarzaczu i po zgraniu utworów miałem jeszcze obydwa kanały pogłośnione w mikserze. Także utwór na odtwarzaczu, który się skończył to automatycznie zaczął grać następny. Szybko wyciszyłem jednak poleciały już pierwsze bity.

Co zatem zrobić przy takich wpadkach?

No wiesz świat się nie kończy trzeba wtedy wziąć w rękę mikrofon i powiedzieć „złośliwość rzeczy martwych oraz przeprosić”.

Poza błędami ludzkimi, które Ci się mogą przytrafić. Głównie spowodowane stresem i nerwami to są jeszcze awarie sprzętowe.

Czyli ta wspomniana wcześniej złośliwość rzeczy martwych. Nigdy nie znasz dnia ani godziny, kiedy może się przytrafić.

Rozkładam się na imprezie. Wszystko podłączone i odpalone, gra i buczy. Tylko, że nie sprawdziłem słuchawek. Rozpoczynam imprezę, uruchamiam pierwszy utwór, zakładam słuchawki, aby ustawić sobie utwór do miksowania i klops, słuchawki nie działają…

Przewód słuchawkowy najwidoczniej się przerwał. Znam DJi, którzy grają całą imprezę bez słuchawek. Ja jednak tak nie potrafię i o tyle dobrze, że miałem ze sobą torbę z laptopem. Bo w tej torbie poza laptopem miałem słuchawki komputerowe ale takie malutkie z mikrofonem.

To na tych słuchawkach zagrałem całą imprezę. Wyglądało to dosyć intrygująco bo wiesz takie słuchawki komputerowe w żadnym stopniu nie przypominają słuchawek djskich, a zwłaszcza, że te moje były w mikrofonem.

Jeszcze za czasów płyt CD potrafiły się przydarzać płyty CD, które same przeskakiwały lub się zacinały. Głównie było to spowodowane rysami na płycie. W takich momentach trzeba było szybko zgrywać następny utwór i płyta lądowała w koszu na śmieci.

Nie wspomnę już o awarii pen drivów, kart SD czy innych nośników pamięci, na których w dzisiejszych czasach się przenosi muzykę. Nie znasz dnia ani godziny, kiedy mogą ulec awarii.

O awarii odtwarzacza czy miksera nie wspomnę. Mieliśmy raz z kumplem awarię miksera w andrzejkową noc. O tyle dobrze, że około 20 minut drogi od klubu mieliśmy znajomego, który nam pożyczył mikser, a właściwie jego tata nam wydał ten mikser bo jego nie było w domu.

I tak w trakcie imprezy trzeba było przepiąć mikser. A wiesz jak jest w klubie muzyka ma grać cały czas. Także musieliśmy dosłownie na chwilę wyłączyć muzykę, aby przepiąć mikser. Dosyć komicznie to wyglądało bo zapadła cisza na parkiecie ludzie nie wiedzieli co robić.

Przeprosiliśmy za zaistniałą sytuację i po przepięciu wszystkiego w nowy mikser graliśmy dalej.

Sprzętowo jako DJ musisz mieć zawsze backup. Czyli jeśli wysiądzie Ci źródło muzyki to zadbaj o źródło muzyki alternatywnej. Okey nie będziesz wozić ze sobą dwóch mikserów czy 4 odtwarzaczy na wypadek gdyby coś.

Ale zawsze miej pod ręką laptopa z programem do miksowania muzyki to w razie awarii miksera czy odtwarzacza to w najgorszym wypadku ratujesz się laptopem.

Jeśli miksujesz muzykę z pendrivów to miej w zapasie kilka z całym pakietem muzyki. Jeśli grasz z płyt winylowych to miej ze sobą odtwarzacz na płyty CD w razie awarii gramofonu czy igły w gramofonie.

O zapasowych kablach nie wspomnę, bo te często potrafią się przepalić wtedy warto mieć w zapasie przewód sygnałowy XLR, zasilający czy mikrofonowy.  

 

Obserwuj Instagram

 

Polub na Facebook

 

SUBSKRYBUJ kanał, a nic Cię nie ominie

 

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowym filmie to zostaw maila >TU<

2 komentarze do „Wpadka na imprezie? Co zrobić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *