Chcesz zostać DJem?

Być może sklejasz pierwsze miksy na komputerze w domu i zastanawiasz się jak zadebiutować gdzieś na imprezie, jak zagrać dla publiczności?

Miksowanie w domu do komputera to nie to samo co granie na żywo przed publicznością.

Jeśli miksujesz już muzykę bez względu na to czy na prawdziwym sprzęcie djskim czy w jakimś programie do miksowania muzyki. To możesz się zastanawiać co trzeba zrobić, żeby gdzieś wystąpić na żywo.

Opowiem ci jak to było w moim przypadku.

Tworzyłem pierwsze, amatorskie miksy tak zwane sety muzyczne. Nie miałem sprzętu ani możliwości robienia tego na sprzęcie.

Miksowałem muzykę w programie Virtual DJ. W domu przed komputerem.

Wyobraź sobie jak późnym wieczorem przed komputerem siedzi młody chłopak ze słuchawkami na uszach i cieszy się jak dziecko.

To właśnie ja miksujący muzykę J

W latach 2005/2006 była audycja radiowa „remiksowane party” w radiu stacjonarnym. Emitowana była raz w tygodniu. Słuchałem ją regularnie i na okrągło. Dzisiaj już nie ma tej audycji na antenie radia.

Audycja była poświęcona szeroko rozumianej kulturze klubowej, była tam lista przebojów, transmisje z imprez, były również sety DJi grane na żywo jak i odtwarzane z płyty.

Postanowiłem nagrać 60 minutowego seta i wysłać do radia z krótkim listem. W tym liście opisałem kim jestem, dlaczego miksuję muzykę i dlaczego zależy mi, żeby mój set pojawił się na antenie.

Po pierwszym moim liście zero odzewu. Wysłałem więc kolejny. Doszło do tego, że mój set został wyemitowany podczas tej audycji. Cieszyłem się jak dziecko, skakałem po sam sufit ze szczęścia.

Jednak to było tylko 60 min mojego nagranego miksu odtworzone z płyty i tyle. Takich setów djskich jest cała masa.

To nie było dla mnie wystarczające i wysłałem kolejnego seta i kolejnego. Doszło do tego, że prezenter radiowy, który prowadził tą audycję skontaktował się ze mną i zaprosił mnie do zagrania z nim na imprezie w klubie.

W tamtym czasie poza audycjami radiowymi mieli tourne po klubach i zabrali mnie na jeden taki wyjazd. Było to dla mnie wielkim zaskoczeniem.

Impreza się rozpoczyna i wpuścili mnie za konsoletę. Zagrałem na żywo pierwszy set muzyczny w moim życiu. Jednak był on do pustego parkietu bo była to pierwsza godzina imprezy i jeszcze nie było ludzi.

Jednak zobaczyli, że coś tam potrafię i dali mi kolejne wejście 60-cio minutowe później jak już impreza się rozkręciła.

To było dla mnie wielkie przeżycie. W dodatku był to swego rodzaju poligon doświadczalny dla mnie jako początkującego DJa. Ludzie na parkiecie, tańczyli nawet, ich akcje, reakcje na muzykę, którą im prezentowałem. To były bezcenne chwile.

W tamtym czasie z mikrofonem jeszcze nic nie pracowałem bo nie wiedziałem jak i co przez niego mówić. Całą imprezę przez mikrofon prowadził prezenter radiowy.

Wróciliśmy z tego klubu do domu i na tym historia mogłaby się zakończyć. Jednak zabrali mnie na kolejny wyjazd i kolejny.

Poza tym, że miksowałem na żywo to zacząłem poznawać ludzi z branży, a konkretniej DJów rezydentów klubów i dyskotek, w których byliśmy.

Zaowocowało to pierwszymi współpracami i nawiązaniem pierwszych, branżowych kontaktów. Następnie miałem ułatwioną drogę do zagrania w klubie, bo rezydenci, których wtedy poznałem zapraszali mnie później na gościnne sety muzyczne.

Jak zacząć?

Podpowiedź dla Ciebie. Teraz jest całe mnóstwo radii internetowych, pełno klubów, dyskotek. Jeśli chcesz wystąpić gdzieś na żywo, zagrać na prawdziwej imprezie do prawdziwej publiczności to wal tam drzwiami i oknami.

Próbuj wysyłać swoje możliwości i próbki muzyczne do rezydentów czy do prezenterów radiowych.

Poza tym jak będziesz w klubie na imprezie to możesz podejść do DJa rezydenta i zagadać. Nie ugryzie
Cię. DJe z reguły są otwartymi ludźmi i przyjaźnie podchodzą do ludzi.

Podejdź, porozmawiaj, przedstaw się, pododajecie się do znajomych na Facebooku i już będziecie w kontakcie.

Nie musisz być nachalny od samego początku, nie musisz od razu pytać na pierwszym spotkaniu czy możesz tutaj zagrać, albo czy możesz zostać rezydentem w tym miejscu.

Jednak mając już przetarte szlaki i będziecie w kontakcie to z czasem możesz mu podesłać w prywatnej wiadomości swoje próbki. A nóż, widelec, łyżka coś z tego będzie.

Jak nie za pierwszym razem to za kolejnym. Próbuj do upadłego. U mnie to też trwało chwilę czasu zanim coś wyszło z tych moich podchodów. Ja akurat próbowałem na wydrę wysyłać moje sety do radia stacjonarnego.

Dlatego nie obawiaj się i zapoznawaj DJi, którzy grają w lokalach. Dzięki temu łatwiej Ci będzie gdzieś zadebiutować. Czego Ci oczywiście życzę.

Bo nie ma nic piękniejszego jak gra na żywo do publiczności.

Powodzenia!

Pamiętaj, świat należy do odważnych. Jak zacząć? W tym wideo znajdziesz kilka podpowiedzi.

Polub na FACEBOOK

Obserwuj INSTAGRAM

SUBSKRYBUJ kanał, a nic Cię nie ominie

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowym filmie to zostaw maila tu

3 komentarze do „Chcesz zostać DJem?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *