Legalna muzyka dla DJ – pobrać z Internetu czy kupić?


Porozmawiajmy o muzyce.

Jeśli chcesz zostać djem, wodzirejem lub prezenterem muzycznym to będziesz potrzebować muzykę.

Muzyka jest nieodzownym elementem profesji dja i jest to niejako pośrednie narzędzie do wykonywania tej pracy.

Podczas, gdy stawiałem pierwsze kroki w djce to byłem jeszcze mało świadomym i nie do końca doinformowanym w tych kwestiach.

Jak jeszcze raczkowałem to korzystałem z serwisu djwitek.prv.pl. Nie mam pojęcia czy on jeszcze dzisiaj funkcjonuje.

Dosyć ochoczo korzystałem z tego serwisu i namiętnie pobierałem paczki z muzyką z tego serwisu, a następnie pobrane utwory mp3 wykorzystywałem w swoich setach muzycznych.

Dzisiaj już wiem, że nie do końca było to legalne. Robiłem tak do czasu, gdy się nie dokształciłem i nie doszkoliłem w tym zakresie.

Wchodząc na jakikolwiek serwis internetowy z muzyką, z którego można pobrać muzykę w postaci plików mp3 to na każdym z tych serwisów jest zamieszczona informacja do jakich celów i na jakich zasadach są tam udostępnione pliki.

Z reguły na tych stronach internetowych z muzyką typu djwitek.pr.pl, centrummp3.pl, ulub.pl itp. jest zapis typu utwory mp3 są udostępnione do celów promocyjnych i należy je skasować po 24 godzinach od pobrania.

To jest tak samo jak wchodzisz do sklepu i na wystawie jest towar. Możesz go obejrzeć, niekiedy przymierzyć, spróbować ale gdy weźmiesz ten towar z wystawy i wyjdziesz z nim ze sklepu to jest normalna kradzież.

Podobnie wygląda sytuacji, gdy pobierzesz z jakiegoś darmowego serwisu utwór i będziesz go wykorzystywać w swojej profesji dja.

Zatem możesz zapytać Michał to skąd ja mam brać muzykę. Nie można brać muzyki, a DJ powinien kupować muzykę. Zatem na co zwrócić uwagę przed zakupem muzyki, żeby nie były to pieniądze wydane na marne.

Zacznijmy od zakupu utworu w postaci pliku cyfrowego np. w formacie mp3.

Po pierwsze zwróć uwagę czy sprzedawca wystawia dowód sprzedaży czyli czy otrzymasz dowód zakupu, tak abyś był w stanie udowodnić w jaki sposób wszedłeś w posiadanie muzyki.

Bo jeśli nie masz dowodu zakupu to co powiesz podczas kontroli, że skąd masz muzykę? Znalazłeś, bezdomny Ci podarował? Takie tłumaczenie nie działa. W przypadku kontroli to Ty musisz się wytłumaczyć skąd masz muzykę.

Dlatego zawsze domagaj się dowodu zakupu od zakupionych utworów i przechowuj dowody zakupów.

Po drugie zawsze przeczytaj regulamin strony internetowej/serwisu/sklepu i sprawdź do jakich celów sprzedawane są tam utwory muzyczne. Następnie skonfrontuj te informacje i czy one pokrywają się z tym do jakich celów chcesz wykorzystywać kupowany utwór.

Po trzecie jakość czyli sprawdź w jakiej jakość są sprzedawane utwory, żeby nie było tak, że po zakupie będziesz odtwarzać ten utwór na wysokiej klasy, renomowanej marki sprzęcie, a ten utwór będziesz brzmiał beznadziejnie.

Odnośnie muzyki w fizycznej postaci na nośnikach muzycznych typu płyty Cd lub winylowe to zasady są podobne.

Po pierwsze żądaj dowód zakupu za zakupiony nośnik.

Po drugie na każdej kupowanej płycie powinien być napis do jakich celów można tą płytę wykorzystywać wraz z hologramem potwierdzającym jej legalność.

No i po trzecie sprawdź jakość utworów na kupowanej płycie.

Dopiero kupioną muzykę w ten sposób będziesz mógł wykorzystywać w profesji dja i będziesz legalnym i profesjonalnym djem.

 

Polub na Facebook

 

SUBSKRYBUJ kanał, a nic Cię nie ominie

 

Jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o nowym filmie to zostaw maila TU

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *